3 Kasım 2010

Hayrettin Karaman Hoca'dan güzel tespitler

Dün akşam Karaman Hoca TRT Haber kanalında bir programa konuk olmuş.Hassas bir konuda gerçekten yerinde ve delilli bir izahatta bulunmuş. Çok zaman aklıma geliyor, kaleme almak istiyor olmamam rağmen konunun hassasiyeti, kendi konumum ve daha birçok nedenden dolayı değinemediğim bir konuya böyle bir referansla değinebilmek iyi oldu. Ne ben yorulayım, ne şimşekleri üzerime çekeyim. Buyurun size ilgili açıklamaların linki; "Açıktan daha cazip başörtülü 'giyinmiş çıplaklar' var!"

9 yorum:

Mehmetabi dedi ki...

Rabbim ahir zamanın cazibekerane her türlü fitnesinden, fesadından; korusun kadın ve erkek hepimizi muhafaza etsin.

Adsız dedi ki...

burada bile sadece gözleri göründüğü halde "açık olsa daha az dikkat çekerdi" cinsinden hanımlar var. yani renge, şekle de bakmıyor bence.

kadının niyetinde bitiyor iş.

siyahzambak

Bir Arkadaş dedi ki...

ERKEKLER CAZİP ÖRTÜLÜLER İÇİN EŞLERİNİ ALDATMADILAR MI ?
Erkekler neden tesettürsüz!
Aynı yerde gezinip topraktaki ayak izlerini başkasından bilmenin enfes rahatlığıyla kılıç sallıyorsunuz.
Yenilgi salgılayan kokuşmuş bir savaştır bu! Denize dalmadan kıyının boynunu vurduran ehli keyif buyruklarla karnından cümleler kuran memur krallığı gibisiniz. Mesaiyle çuvallıyorsunuz. Biriniz de alnının sarıya yüz vermeyen akıyla erkeklerin tesettürsüzlüğünü sorgulamıyor. Biriniz de çıkıp mertçe bu kızları cazip tazyikle sevimli kılan aslında biz erkekleriz demiyor..
Ve biriniz de çıkıp bu örtülüleri eleştirirken zaaflarına örtü çekememiş erkek riyasına kilit vurmuyor.. Bazı mutaassıp adamların cazip örtülüler üzerindeki fizyolojik sarfiyatını neden erkekler eleştirmez anlamış değilim diyordu feride. Siz ukalalığınızın kadın üzerindeki hâkimiyetini imam nikahlı curcunayla ikiye üçe çıkarırken cazip örtülüleri kullanmadınız mı baylar! ( bazılarınız)
Cazip örtülüler a egolarınızın dizginlerini ellerine almadı mı ? Buna izin veren sizler değil misiniz? Daha modern, daha sarışın, daha konforlu, vücut hatları erkek santralinden düşmemiş kadınlar için eşlerinizin emeğini ve cefasını hiçe sayarak cazip olanı üzerinize yağma etmediniz mi?
Bırakın bir kadının duruşunu caziplikle nasıl israf ettiğini kadınlar eleştirsin zira komik oluyorsunuz. Yok efendim sıkma başın altına şişhane modasından efektler düşülüyormuş yok efendim daracık giyinip başlarına çadır geçiriyorlarmış! Çok caziplermiş..
Biraz da kendi kıyımızın yontma taşlarından mütevellit inşaat halini eleştirsek.. Biraz da nefislerinin donmuş yağlarını cazip örtülüler üzerinde eriten adamlarımızı eleştirsek nasıl olur? Erkeklere de bakın azizim asıl tercih ettikleri kadın modelinden şikâyet eder olmuşlar vah vah! Kim nasıl isterse öyle giyinsin öyle giyinsin ki erkekler de imtihan halindeyken ayetlerden kopya çekip hâkim olamadıkları zaaflarının boyutlarını anlasın.
Tekrar ediyorum ki kimi örtüyü takı malzemesinin arasına çeşni olsun diye kullanmıştır kimisi kendi modasını örtü üzerinde Allah’ın kızmayacağı bir şekilde dizayn etmiştir. İkisi arasındaki farkı sürüyü kurda yedirerek mi bulacaksınız. Unuttunuz galiba azizim kadının bu şekli aslında erkeğin gizli tercihidir. Ve soruyorum daha mütevazi ve sade örtünen hatunlar cazip olamadıkları için mi aldatıldılar .. Yoksa cazibe kuklası olmuş erkeklerin ego alerjisine iyi gelmedikleri için mi üzüldüler... Soruları arttırabilirim zira bu sizden çok şey eksiltebilir...
Esra Elönü - Haber 7 - 05.11.2010
eelonu@mynet.com

Adsız dedi ki...

Esra hanım sizi ayakta alkışlıyorum...
Nasıl güzel tespitlerde bulunmuşsunuz..
Ellerinize sağlık...

Siyah Zambak dedi ki...

yolunu bulmuşken son dakikalarda yine saçmalamış feride:)

ayıp ama azizim!

Ali Kahya dedi ki...

esra elönü'nün yazısını buraya koyan arkadaş (elbette yayınlamasam yayınlamazdım); referans olarak görüp de koyduysanız sizin adınıza gerçekten üzülür ve duacınız olurum yok tartışma konusu olsun diye koyduysanız tartışmaya değer bir yazı ve yazar değil. cazip örtülüler için eşlerini aldatanların oranı nedir ki böyle bir başlıkla bu yazı kaleme alınır? kaldı ki bu oran farzı muhal yüksek oldu diyelim, karaman hocanın söylediklerinin yanlış olduğunu mu gösteriyor bu şekilde bir davranış...?

daha önce defaatle söylemişimdir, yine söylüyorum; başörtüsü bir SEMBOLdür. ama siyasi bir sembol değil, islami bir semboldür ve bu sembolü taşıyanın taşıdığı değere saygı gösterip ona uygun davranması gerekir. buna zıt en iyi örnek de elönü'dür.

Adsız dedi ki...

ali bey, sizi ayakta alkışlıyorum.
nasıl güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.
ellerinize sağlık.

SİYAH ZAMBAK

Adsız dedi ki...

Hayrettin Hocamın söylediklerini tasdiklemekle beraber,Esra hanımın "bazı" tespitlerineydi alkışım...Biraz fazla galeyana gelmişim :)
Ortada başı kapalı çıplaklar olduğu tartışılmaz şu asırda zaten...

Selamlar...
Yine adsız :)

ARKADAŞ dedi ki...

Başta bunu belirtmek gerekir ki Ali Bey Siz zaten Feride’nin yazısını Blogunuzda yayınlayarak demokrat ve fikir özgürlünden yana olduğunuzu apaçık belli ediyorsunuz…
Ancak müsaadenizle birkaç kelam söylemek istiyorum:)
Sözüm cemaatten dışarı derler ya sakın üstünüze alınmayın:)

Büyük Alim Prof. Dr. Hayreddin Karaman Hocaefendi görüşlerinde tabiki haklı ve yazdıkları da yanlış değil Allah ondan razı olsun...
Elönü ise dini ve ilmi bir ünvanı yok ama bir farklı Hanım yazar…
Kanımca farklı görüşlere katılmasak ta açık ve toleranslı olmalıyız...
Feride'nin görüşlerinde de kendine göre haklılık payı olabilir ama referans olarak algılanamaz veya tavsiye edilemez...
Sadece aykırı ve farklı bir kişisel görüş olarak değerlendirilebilir...
Elönü namı diğer Feride gıybet ve kul hakkına girmemek kaydıyla tabiî ki tenkit edilebilir…
Ancak tektip insan yetiştirme ve tektip düşünmeye çağırma doğru olmasa gerek…
Kişiler düşüncelerini yanlış-doğru açıkça açıklayamazsa nerde kaldı demokrasi...
O düşüncelere katılır ve katılmayız o da özgür seçimimiz…
Yaratılan sevilir Yaratandan ötürü...
Yaratan bunca farklı yaratmış varlıkları ve hepsine tahammül ediyor...
Birçoğu hak etmeseler bile...
Peygamberler şefkatle ve merhametle yaklaşmış kendisine hakaret edenlere bile...
Bizlere ne oluyor ki bir Hanımefendiyi velev ki görüşlerine katılmıyorsak bile hemen itham ediyoruz:)

Bu bağlamda;
Ali Bey ve Siyah Zambak Hanım
Bu ne coşku ne heyecan veya bu ne hiddet ne celal:)
Sakin olun, halim selim olun:)
Hem çark eden Adsız ve ısrarcı Siyah Zambak bu ne telaş alkışlarımızı oturarak ta yapabiliriz:-)
Hemcinsiniz olan yazar Hanıma biraz anlayış ve tolerans lütfen:)

Bu arada dualarınıza her zaman ihtiyaç var Ali Bey…
Elönü’ye katılsak ta katılmasak ta :)

Yeni polemikler oluşmaması dileğiyle:)
Saygılarımla