15 Aralık 2005

Tüketici Hakları

Bir süredir işlemek istediğim bir konu vardı, dün bu konu ile ilgili bir habere rastlayınca içimdeki o istek tetiklendi.

Ne yazık ki toplum olarak tüketici haklarını sürekli konuşmamıza rağmen bu tüketici haklarının neler oduğunu bilmediğimiz gibi, bu hakları alabilmenin de oldukça maliyetli ve zor olduğunu düşünürüz. Oysa son düzenlemelerle artık çok kolay bir şekilde hakkımızı elde edebiliriz.

Öncelikle her kaymakamlık bünyesinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin var olduğunu unutmamalıyız. Peki bu hakem heyetleri ne işe yarıyor? 2006 yılı için 724,99 YTL'ye kadar olan ihtilaflarda bu hakem heyetlerinin aldığı kararlar aynen mahkeme karaları gibi kesin hüküm niteliğindedir ve icra edilebilir niteliğe haizdir. Örneğin bir sözleşme imzaladıysanız ve sözleşme yönetmeliklerin belirlediği puntoda değil de daha küçük puntolarla yazılmışsa (çoğu kredi sözleşmelerinde olduğu gibi) derhal hakem heyetine bir dilekçe ile başvuruyorsunuz ve elinize kesin hükmü alıyorsunuz. Böylece hem mahkemelerde olduğu gibi uzun zaman beklememiş olursunuz hem de hakkınızı elde etmiş olursunuz. Ayrıca tüketici sorunları ile ilgili tüm problemlerinizde bu heyetin alacağı kararların Tüketici Mahkemelerinde delil olma niteliği taşıdığını da unutmayalım.

Yine yukarıda linkini verdiğim haberde olduğu gibi, kişinin kendi şubesinden banka hesabına para yatırırken "şu ayın kira bedelidir" gibi bir açıklama yazdırmak isterseniz sizden bir komisyon alınır. Oysa bu komisyon ücretinin ne kadar haksız olduğu ortadadır. Billinçli bir vatandaş bu konuyu hakem heyetine götürerek sonuç elde etmiştir.

Hepimizin bu bilinçte olması temennisi ile...
Yorum Gönder